The White Mountain Road and Mountain Bike Resource
home   ride guide   events   reviews   articles   weather   webcam   links   group rides   race results   photos   shout!   Crank The Kanc
Crank The Kanc 2013 race results

Time Trial Teams
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
5A Derek Hilton 3 Person TTT Old Older & Skinny Kennebunk ME 1 1:12:10
5B Matt Lord 3 Person TTT Old Older & Skinny Kittery ME    
5C Jason Bailey 3 Person TTT Old Older & Skinny Portsmouth NH    
4A Zuzana Trnovcova 3 Person TTT MIT Nashua NH 2 1:14:00
4B Yuri Matsumoto 3 Person TTT MIT Cambridge MA    
4C Stefanie Sydlik 3 Person TTT MIT Cambridge MA    
6A Carl Ring 3 Person TTT Pemi-Baker Cycling Club p/b O'Neill Ortho Rumney NH 3 1:14:50
6B Dana Ernst 3 Person TTT Pemi-Baker Cycling Club p/b O'Neill Ortho Rumney NH  
6C Dominik Kulakowski 3 Person TTT Pemi-Baker Cycling Club p/b O'Neill Ortho Rumney NH    
2A Scott May 3 Person TTT Got Wood Lyme Center NH 4 1:15:07
2B Matt Rightmire 3 Person TTT Got Wood Lyme Center NH    
2C Scott Nichols 3 Person TTT Got Wood Lyme Center NH    
1A David Lacoste 3 Person TTT Flying Huckleberries Keene NH 5 1:16:32
1B Steve Kelley 3 Person TTT Flying Huckleberries Starksboro VT    
1C Robert Cochran 3 Person TTT Flying Huckleberries Keene NH    
11A Gordon Hall 3 Person TTT Team PGB Nahant MA 6 1:17:40
11B Paul Berton 3 Person TTT Team PGB Portsmouth NH    
11C Bob Treadwell 3 Person TTT Team PGB Temple NH    
7A Scott Havemeyer 3 Person TTT Ride for Angels Atkinson NH 7 1:19:50
7B Keith Havemeyer 3 Person TTT Ride for Angels Atkinson NH    
7C Mark Gentsch 3 Person TTT Ride for Angels Atkinson NH    
13A Bob Bortree 3 Person TTT The Triplets of Moville Morrisville VT 8 1:20:08
13B Ann Howard 3 Person TTT The Triplets of Moville Morrisville VT     
13C Pete Gerson 3 Person TTT The Triplets of Moville Wolcott VT    
14A Greg Lange 3 Person TTT UpperValley2 Lyme NH 9 1:20:52
14B Stephen Geurin 3 Person TTT UpperValley2 Lyme NH    
14C Jay Davis 3 Person TTT UpperValley2 Lyme NH    
10A Eric Robinson 3 Person TTT Team Marshmellow Wilmot NH 10 1:21:41
10B Todd Perkins 3 Person TTT Team Marshmellow Wilmot NH    
10C John Valovic 3 Person TTT Team Marshmellow Wilmot NH    
3A Kayla Washburn 3 Person TTT Kaywa'z Kowboyz Thetford Center VT 11 1:23:07
3B Don Metz 3 Person TTT Kaywa'z Kowboyz Arlington MA    
3C Barney Brannen 3 Person TTT Kaywa'z Kowboyz Thetford Center VT    
12A Mike Kearney 3 Person TTT The Boat Anchors Cumberland ME 12 1:26:55
12B Peter Lafond 3 Person TTT The Boat Anchors Falmouth ME    
12C Arnold Macdonald 3 Person TTT The Boat Anchors South Freeport ME    
15A Fred Brittain 3 Person TTT Western Maine Molasses Farmington ME 13 1:30:24
15B Raymond Vought 3 Person TTT Western Maine Molasses Wilton ME    
15C Mike Greenlaw 3 Person TTT Western Maine Molasses Farmington ME    
8A Jody Goodrich 3 Person TTT Team Goodrich Sanbornton NH 14 1:49:31
8B Vicki McClosky 3 Person TTT Team Goodrich    
8C Celeste Craig 3 Person TTT Team Goodrich Sanbornton NH    
FEMALE Grand Master (55-64)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
23 Nancy Thurrell FEMALE Grand Master (55-64) Meredith NH 1 1:28:24
19 Sara Rosenbloom FEMALE Grand Master (55-64) Laconia NH 2 1:32:32
24 Judith Heddy FEMALE Grand Master (55-64) Lakes Region Tri Club Bennington NH 3 1:34:40
21 Patricia Barber FEMALE Grand Master (55-64) Keene NH 4 2:01:59
FEMALE Master (45-54)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
62 Christine Bengtson FEMALE Master (45-54) White Mountain Velo St. Johnsbury VT 1 1:18:54
61 Meredith Piotrow FEMALE Master (45-54) Jackson NH 2 1:21:15
58 Lisa Ludwig FEMALE Master (45-54) Northborough MA 3 1:25:07
57 Louise Barriss FEMALE Master (45-54) CCB International North Reading MA 4 1:25:08
51 Kathy Key FEMALE Master (45-54) Blue steel Bedford NH 5 1:25:48
60 Ashley Stanton FEMALE Master (45-54) Donne Sane Northeast Harbor ME 6 1:28:38
52 Patty Loubris FEMALE Master (45-54) York ME 7 1:28:55
53 Lynn Lyman FEMALE Master (45-54) North Conway NH 8 1:33:33
56 Holly Carson FEMALE Master (45-54) Concord NH 9 1:33:35
63 Sandy Dannis FEMALE Master (45-54) Dalton NH 10 1:33:55
55 Suzanne Young FEMALE Master (45-54) Conway NH 11 1:38:51
59 Judi Gagnon FEMALE Master (45-54) Conway NH 12 1:44:06
50 Cheryl Degrandpre FEMALE Master (45-54) Freeport ME 13 1:49:40
FEMALE Senior (18-34)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
187 Stephanie Wetzel FEMALE Senior (18-34) 1 1:09:38
185 Sarah Wilson FEMALE Senior (18-34) NorthEast MultiSport Nashua NH 2 1:16:00
186 Alana Beard FEMALE Senior (18-34) Bar Harbor ME 3 1:30:34
FEMALE Super Grand Master (65+)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
3 Manya Hult FEMALE Super Grand Master (65+) Madbury NH 1 1:43:49
FEMALE Super Junior (14U)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
122 Maria Goodwin FEMALE Super Junior (14U) Silver Lake NH 1 2:13:22
FEMALE Veteran (35-44)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
131 Heather Voisin FEMALE Veteran (35-44) 1K2GO-Onion River Sports Montpelier VT 1 1:10:42
126 Andrea Cox FEMALE Veteran (35-44) CCB Racing Boxford MA 2 1:12:08
129 Carrie Mccusker FEMALE Veteran (35-44) PBMC Cape Elizabeth ME 3 1:12:09
123 Jennifer Marts FEMALE Veteran (35-44) Center Sandwich NH 4 1:22:18
133 Heather Murray FEMALE Veteran (35-44) Bar Harbor ME 5 1:24:21
135 Stephanie Jacques FEMALE Veteran (35-44) acidotic RACING Eliot ME 6 1:25:00
125 Janice Connor FEMALE Veteran (35-44) Leominster MA 7 1:34:54
134 Sonya Monterose FEMALE Veteran (35-44) Lakes Region Tri Club Gilford NH 8 1:36:05
127 Eleanore Knott FEMALE Veteran (35-44) Raymond NH 9 1:38:33
130 Rebecca Kibbee FEMALE Veteran (35-44) Sanbornton NH 10 1:39:23
124 Joanne Como FEMALE Veteran (35-44) Chichester NH 11 1:44:48
MALE Grand Master (55-64)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
44 Phil Oviatt MALE Grand Master (55-64) Concord NH 1 1:09:35
26 Jim Dannis MALE Grand Master (55-64) Dalton NH 2 1:13:00
33 Joe Petrosso MALE Grand Master (55-64) West Barnstable MA 3 1:14:16
45 Glen Fraser MALE Grand Master (55-64) Hudson NH 4 1:16:54
32 Paul Niehoff MALE Grand Master (55-64) SMCC Portland ME 5 1:18:40
42 Timothy Ainsworth MALE Grand Master (55-64) US Military Cycling Team Loudon NH 6 1:19:12
31 Stephen Bassett MALE Grand Master (55-64) Exeter Excyles Hampton Falls NH 7 1:19:19
40 Charlie Hanlon MALE Grand Master (55-64) Intervale NH 8 1:19:44
48 Don Kirouac MALE Grand Master (55-64) Candia NH 9 1:21:29
29 Pierre Mcmahon MALE Grand Master (55-64) Northeast Masters Hebron CT 10 1:22:32
39 Jan Newhouse MALE Grand Master (55-64) Center Lovell ME 11 1:23:24
47 John Hickey MALE Grand Master (55-64) Merrimack NH 12 1:23:54
27 Graham Rae MALE Grand Master (55-64) NEBC p/b Cycle Loft Groton MA 13 1:24:54
36 Randy Chapman MALE Grand Master (55-64) Amherst NH 14 1:25:18
30 Daniel Coons MALE Grand Master (55-64) acidotic Racing Wolfeboro NH 15 1:32:27
41 Artie Morenz MALE Grand Master (55-64) Thomaston CT 16 1:32:43
25 Jonathan Green MALE Grand Master (55-64) Providence RI 17 1:33:22
28 David Dess MALE Grand Master (55-64) Narragansett Bay Wheelmen Portsmouth RI 18 1:36:07
38 Jerome Dorman MALE Grand Master (55-64) Mount Washington Valley Bicycle Club Intervale NH 19 1:36:21
43 Jim Hendrix MALE Grand Master (55-64) Randy's Rockers Amherst NH 20 1:36:28
37 Mark Saternis MALE Grand Master (55-64) The Bike Shop South Windsor CT 21 1:44:07
49 John Higgins MALE Grand Master (55-64) MWVBC Glen NH 22 1:45:55
MALE Master (45-54)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
75 Erik Vandendries MALE Master (45-54) 545 Velo Chestnut Hill MA 1 1:06:28
103 Steve Piotrow MALE Master (45-54) Jackson NH 2 1:09:37
69 Mark Suprenant MALE Master (45-54) Team Novo Nordisk Milford NH 3 1:10:58
64 Eric Tanner MALE Master (45-54) LRTC Gilford NH 4 1:11:10
73 Alexander Indeck MALE Master (45-54) NorEast Cycling/MC Cycle Gilford NH 5 1:12:25
84 Kevin Bessett MALE Master (45-54) 6 1:13:37
95 Fritz Fay MALE Master (45-54) Black Dog Racing Saint Johnsbury VT 7 1:14:38
67 Mike Bergstrom MALE Master (45-54) Unattached Billerica MA 8 1:14:57
102 Martin Boucher MALE Master (45-54) Wolfeboro NH 9 1:17:11
97 Dennis Oconnor MALE Master (45-54) CTS (Carmichael Training Systems) Orford NH 10 1:17:35
89 Dave Lewis MALE Master (45-54) Hancock NH 11 1:19:01
101 Colm Smart MALE Master (45-54) Blue steel Bedford NH 12 1:19:11
79 John Wilson MALE Master (45-54) Amherst NH 13 1:19:33
85 Richard John MALE Master (45-54) Wolfeboro NH 14 1:19:57
100 John Concannon MALE Master (45-54) Optimum Performance Leominster MA 15 1:20:04
68 Russell Elkins MALE Master (45-54) Loudon NH 16 1:21:15
104 Frank Montesanto MALE Master (45-54) Amherst NH 17 1:21:53
87 Dan Tully MALE Master (45-54) Tyngsboro MA 18 1:22:45
98 Rick Green MALE Master (45-54) West Hartford CT 19 1:23:46
106 Mark Mahoney MALE Master (45-54) 20 1:24:09
93 Steven Cox MALE Master (45-54) Sharon MA 21 1:24:19
107 Greg Grinnell MALE Master (45-54) 22 1:24:41
92 John Stow MALE Master (45-54) NHCC / Team NH Gilford NH 23 1:25:03
71 Tom Salzmann MALE Master (45-54) Dunbarton NH 24 1:25:37
82 John Huntley MALE Master (45-54) Berlin NH 25 1:26:06
83 Steve Vosburgh MALE Master (45-54) CCB racing Jackson NH 26 1:26:48
99 Brian Bigelow MALE Master (45-54) BOB-SMART Manchester NH 27 1:27:01
66 Barry Lattuca MALE Master (45-54) Maynard MA 28 1:27:41
80 David Levy MALE Master (45-54) Hanover NH 29 1:28:28
78 Joe Rapuano MALE Master (45-54) Essex County Velo Atkinson NH 30 1:28:33
65 Michael Herron MALE Master (45-54) Hanover NH 31 1:29:19
88 Craig Olson MALE Master (45-54) Holden MA 32 1:30:57
86 Robert Quindazzi MALE Master (45-54) Coventry RI 33 1:33:32
81 Peter Donohoe MALE Master (45-54) N Conway NH 34 1:39:09
70 Ken Kiel MALE Master (45-54) Hull MA 35 1:39:11
91 David Grant MALE Master (45-54) Salem NH 36 1:43:52
MALE Older Than Dirt (75+)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
2 Pete Murphy MALE Older Than Dirt (75+) Northeast Masters Glastonbury CT 1 1:31:12
1 Richard Devellian MALE Older Than Dirt (75+) CCB International Jackson NH 2 1:45:03
MALE Senior (18-34)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
194 Lucas Pozzetta MALE Senior (18-34) North East Multi Sport Merrimack NH 1 1:10:54
200 Kale Poland MALE Senior (18-34) MC Cycle Sport/Northern Physical Therapy Turner ME 2 1:11:12
206 Matt Galluzzo MALE Senior (18-34) Cambridge MA 3 1:13:07
198 Garrett Harrington MALE Senior (18-34) Franklin NH 4 1:17:31
195 Matthew Harlow MALE Senior (18-34) Laconia NH 5 1:18:03
203 Michael Brunson MALE Senior (18-34) North Conway NH 6 1:20:08
204 Michael Medeiros MALE Senior (18-34) Bikeworks Plainville MA 7 1:20:36
192 Anders Hult MALE Senior (18-34) Madbury NH 8 1:22:30
199 Frederick Porter Ii MALE Senior (18-34) All Staff LLC. Tewksbury MA 9 1:26:47
202 Stephen Simmerman MALE Senior (18-34) Personal Best Multisport Somerville MA 10 1:30:12
188 Douglas Tibbs MALE Senior (18-34) Bedford NH 11 1:38:07
191 Aaron Daigle MALE Senior (18-34) Portsmouth NH 12 1:38:14
MALE Super Grand Master (65+)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
17 Bob Green MALE Super Grand Master (65+) Boston MA 1 1:23:32
10 James Soroka MALE Super Grand Master (65+) North Conway NH 2 1:24:27
7 Richard Tapply MALE Super Grand Master (65+) Gilford NH 3 1:25:45
14 John Williams MALE Super Grand Master (65+) Green Mountain Bicycle Club Fairfax VT 4 1:26:22
5 Stuart Ferris MALE Super Grand Master (65+) midcoast velo Rockport ME 5 1:27:56
6 Dennis Marino MALE Super Grand Master (65+) East Boston MA 6 1:29:18
8 Coach Tulimieri MALE Super Grand Master (65+) Carin's Spin Team Glastonbury CT 7 1:30:07
4 Stephen Allison MALE Super Grand Master (65+) NEBC p/b Cycle Loft Braintree MA 8 1:31:53
11 Tom Geisler MALE Super Grand Master (65+) North Conway NH 9 1:35:02
13 Jon Chamoff MALE Super Grand Master (65+) Cumberland ME 10 1:35:28
16 John Eisner MALE Super Grand Master (65+) Meredith NH 11 1:35:29
12 Silas Little MALE Super Grand Master (65+) Francestown NH 12 1:44:07
18 Al Hospers MALE Super Grand Master (65+) 13 1:50:29
MALE Veteran (35-44)
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
168 Timothy Ahearn MALE Veteran (35-44) Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com Woodstock CT 1 0:58:02.6
167 Eric Follen MALE Veteran (35-44) Momentum Barracuda Sanford ME 2 0:59:06.9
162 Dereck Treadwell MALE Veteran (35-44) Fit Werx Racing Topsham ME 3 1:00:37
166 Timothy Tapply MALE Veteran (35-44) Sherborn MA 4 1:06:02
181 Lou Bregou MALE Veteran (35-44) Mason Racing Hanover NH 5 1:06:39
171 Nathaniel Smith MALE Veteran (35-44) OA /Cycle Mania South Portland ME 6 1:09:06
154 Jason De Lorme MALE Veteran (35-44) Natick MA 7 1:11:18
173 Billy Biscan MALE Veteran (35-44) Pure Adrenaline Haverhill MA 8 1:11:43
170 Don Pichette MALE Veteran (35-44) Hookset NH 9 1:11:52
179 Gregory Hagley MALE Veteran (35-44) Lebanon NH 10 1:12:05
176 Paul Cox MALE Veteran (35-44) CCB Racing Boxford MA 11 1:12:50
169 Geoffrey Shreck MALE Veteran (35-44) Hampton NH 12 1:15:11
138 Neil Favreau MALE Veteran (35-44) Black Dog Racing East Burke VT 13 1:15:18
156 Scott Levasseur MALE Veteran (35-44) Laconia NH 14 1:15:48
183 Erik Nelson MALE Veteran (35-44) 15 1:16:05
142 Kirk Fongemie MALE Veteran (35-44) Base36/SMCC Portland ME 16 1:16:38
145 Matthew Courcy MALE Veteran (35-44) Fremont NH 17 1:16:59
141 Steven Soba MALE Veteran (35-44) Hooksett NH 18 1:18:26
177 Ray Brothers MALE Veteran (35-44) Concord NH 19 1:24:01
140 Charles Fowler MALE Veteran (35-44) East Kingston NH 20 1:24:41
136 David Pierce MALE Veteran (35-44) New Boston NH 21 1:25:12
161 Christopher Woll MALE Veteran (35-44) Wayland MA 22 1:25:53
155 Peter Foster MALE Veteran (35-44) Meredith NH 23 1:26:51
149 Christopher Anthony MALE Veteran (35-44) North Kingstown RI 24 1:26:57
152 Nicolas Kerr MALE Veteran (35-44) Team DNR Weare NH 25 1:27:00
165 Mark Lamper MALE Veteran (35-44) Capitol Multisport 26 1:27:42
158 Gunnar Wicklund MALE Veteran (35-44) Boscawen NH 27 1:27:45
146 Mattison Crowe MALE Veteran (35-44) Unaffiliated Watertown MA 28 1:28:01
174 Tim R Beauchamp MALE Veteran (35-44) Bridgton ME 29 1:29:13
164 David Manter MALE Veteran (35-44) Windham NH 30 1:31:00
144 Greg Taylor MALE Veteran (35-44) Penacook NH 31 1:31:07
180 Jeffrey Marts MALE Veteran (35-44) Sandwich NH 32 1:32:37
151 Chad Monterose MALE Veteran (35-44) Laconia NH 33 1:33:54
143 Peter Levengood MALE Veteran (35-44) Northwood NH 34 1:34:02
178 Eric Stroehle MALE Veteran (35-44) Ride For Angels Oakville CT 35 1:35:32
139 Dan Szumierz MALE Veteran (35-44) Bow NH 36 1:36:35
182 Matt Braun MALE Veteran (35-44) 37 1:36:39
153 Ron Goodwin MALE Veteran (35-44) Bob and Terry's Sports Outlet Silver Lake NH 38 2:05:40
Singlespeed
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
115 Doug Reid Singlespeed DG Cycle Sports Raymond NH 1 1:19:08
108 Christopher Plummer Singlespeed Manchester NH 2 1:24:08
109 Kris Dobbins Singlespeed Goffstown NH 3 1:26:09
114 Betty Dobbins Singlespeed Easton NH 4 1:32:32
111 Matt Stoller Singlespeed Londonderry NH 5 1:44:01
Tandem
BIB NAME CLASS TEAM CITY STATE PLACE IN CLASS TIME
117 Nicholas Howard Tandem Adicep Technologies Bedford MA 1 1:23:00
118 Corrie Roberts Tandem BIKEMAN W. Rockport ME 2 1:33:04